Telefon: 602 191 832 E-mail: agnieszka@maniakowska.pl

Wybierz swój język

Aktualności

Wraz z koronacją króla Karola III zachodzi wiele zmian dotyczących Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Po śmierci królowej Elżbiety II zmianie ulegną banknoty i monety, tytuły członków rodziny królewskiej, instytucji państwowych, a nawet hymn państwowy Wielkiej Brytanii. Niektóre zmiany wejdą w życie od razu, inne zajmą kilka następnych lat.

Pierwszą znaczącą zmianą, która zaszła po śmierci królowej jest zmiana słów hymnu państwowego. Hymn Wielkiej Brytanii powstał w roku 1745, jego oryginalny tytuł to God save the King (Boże chroń Króla). W czasach panowania Królowej Elżbiety II hymn zmienił nazwę na God save the Queen (Boże chroń Królową), słowa hymnu pozostały takie same, z wyjątkiem tego, że słowo „król” zastąpiono słowem „królowa”. Po koronacji na króla Karola III tytuł i słowa hymnu wróciły do swojej oryginalnej postaci.

Wizerunek królowej widnieje na wszystkich banknotach i monetach w Wielkiej Brytanii; po jej śmierci zostaną one stopniowo zastępowane tymi z wizerunkiem nowego króla. Wizerunek monarchy widnieje również na pieniądzach używanych w krajach, które są koloniami brytyjskimi tj. Kanada, Australia i Nowa Zelandia, w których również będą one sukcesywnie wymieniane.

W związku ze zmianą głowy państwa zmieniły się również tytuły następcy tronu Księcia Wilhelma i jego żony, Księżnej Katarzyny. Małżonkowie do tej pory byli tytułowani Książe i Księżna Cambridge (Duke and Duchess of Cambridge), te tytuły zostały im nadane przez królową podczas ślubu. Jednak zgodnie z tradycją, najstarszy syn panującego monarchy otrzymuje tytuł Księcia Walii, a jego żona zostaje Księżną Walii. Obecnie oficjalne tytuły Williama i Kate to Książę i Księżna Walii (Prince and Princess of Wales).

Zmianie ulegną także nazwy instytucji i organów państwa. Będą one teraz nosić nazwy ku czci króla, czyli na przykład Biuro Paszportowe Jej Królewskiej Mości (Her Majesty’s Passport Office) stanie się Biurem Paszportowym Jego Królewskiej Mości (His Majesty’s Passport Office). Inne przykłady nowych nazw to Siły Zbrojne Jego Królewskiej Mości (His Majesty’s Armed Forces) i Służba Więzienna Jego Królewskiej Mości (His Majesty’s Prison Service). 

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłużej, jako głowa państwa, panującą kobietą na świecie. Odeszła 8 września w zamku Balmoral, w Szkocji. Postać Królowej Elżbiety II ma ogromne znaczenie w historii Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej sylwetka pojawiała się również w twórczości artystycznej, filmach, pieśniach i oczywiście jako głowa państwa na banknotach i monetach.